Friday, September 23, 2005

Kongres Eucharystyczny w Charlotte, NC


Pisałem przed siedmioma miesiącami o Kongresie Eucharystycznym w Miami. Przypadkiem znalazłem o nim informację na Internecie i gdy się tak szczęśliwie złożyło, że akurat miałem ładunek do Miami, postanowiłem wziąć w nim udział. Kongresy takie stają się tutaj coraz popularniejsze, zwłaszcza, że ciągle mamy jeszcze Rok Eucharystyczny. Także w Charlotte nasz nowy biskup, Peter Jugis, zorganizował w tym roku podobny kongres.

Na czym polega taka impreza? Napiszę w paru zdaniach, jak będzie wyglądał program. Dwudniowy program kongresu zaczyna się dziś o dziewiętnastej koncertem muzyki sakralnej w wykonaniu połączonych chórów naszej diecezji. (Piszę te słowa w piątek po południu). Zaproszonym mówcą na dzisiejszy wieczór będzie James Caviezel, aktor, odtwórca roli Jezusa w filmie Gibbsona „Pasja”. W Polsce wiele osób widziało go także w roli hrabiego Monte Christo w filmie, w którym rolę Mercedes grała Dagmara Domińczyk. Dziś jednak pan Caviezel nie będzie mówił o tym filmie, ale o roli Eucharystii w jego życiu. Od godziny 21:00 do 6:00 rano w sobotę będzie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu w naszej katedrze.

Jutrzejszy dzień zacznie się o 8:00 rano procesją eucharystyczną przez centrum Charlotte, z kościoła Św. Piotra do Civic Center, gdzie kongres ma miejsce. Od 9:45-10:30 Święta Godzina. Od 11:00 do 16:00 będą przemawiać różni mówcy. Między innymi Kerri Caviezel, żona Jamesa, ojciec Raniero Cantalamessa, kaznodzieja Jana Pawła II, ojciec Francis Mary, prowadzący cotygodniową audycję dla młodzieży „Life on The Rock” w stacji telewizyjnej EWTN, dr Scott Hahn, o którym pisałem tutaj wielokrotnie i wielu innych. Spotkania z mówcami będą się odbywać równolegle w czterech różnych salach. W dwóch dla dorosłych, w jednej dla młodzieży i osobno dla młodszych dzieci. Równocześnie będzie trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu i będzie możliwość odbycia spowiedzi. O 16:30 uroczysta msza zakończy Kongres.

Na pewno podzielę się z Wami swoimi wrażeniami, ale teraz muszę kończyć i przygotować się do swego uczestnictwa w tym wydarzeniu. Wspaniała możliwość odpowiedniego zakończenia Roku Eucharystycznego. Zapraszam więc do ponownych odwiedzin w niedzielę.

No comments:

Post a Comment