Wednesday, February 15, 2006

Marcus Grodi i „The Journej Home”.

Mówiąc o świadectwach, chciałbym coś opowiedzieć o audycji radia EWTN, „The Journey Home”. Jest ona prowadzona od lat przez Marcusa Grodi, byłego pastora kościoła prezbiteriańskiego i założyciela organizacji The Coming Home Network International. Sama organizacja ma na celu niesienie pomocy zwiększającej się liczbie pastorów przychodzących do Kościoła Katolickiego. Dla nich taki krok jest szczególnie trudny, gdyż wiąże się z utratą możliwości zarobkowania i stąd pomysł tego apostolatu. Marcus Grodi sam był w podobnej sytuacji, gdy on zdecydował na przejście na katolicyzm, więc rozumie, jak trudna musi być taka decyzja.

Każdego tygodnia Marcus zaprasza do studia gościa, który opowiada o swojej drodze do Kościoła. W większości są to świadectwa byłych protestantów i członków innych chrześcijańskich denominacji, ale nie tylko. Są tam też byli wyznawcy judaizmu, mormoni, Świadkowie Jehowy, wyznawcy „New Age”, religii hinduskich, buddyści, poganie, ateiści, wielu katolików, którzy w pewnym okresie swego życia odeszli od Boga i stracili wiarę i wielu innych.

Zapraszam do wysłuchania tych audycji z kilku względów. Słuchanie tych świadectw nie tylko uczy nas, że nie my jedni mamy wątpliwości, ale uczy nas też, że Prawdę można odkryć, jak się jej szczerze i wytrwale szuka. Osoby, które są gośćmi Marcusa, bardzo często zostały wychowane w atmosferze niechęci do Kościoła Katolickiego, wśród wielu uprzedzeń w stosunku do „nierządnicy Babilonu”, jak czasem Kościół był nazywany w ich środowisku, a mimo to spostrzegły piękno tego Kościoła i zauważyły, że to wcale nie jest nierządnica, ale wprost przeciwnie: Nieskazitelna, Święta Oblubienica naszego Pana, Jezusa Chrystusa.

Nikt wychowany w takiej atmosferze nie podejmuje pochopnie decyzji o wstąpieniu do Kościoła Katolickiego. Wprost przeciwnie, całymi latami bronią się przed tą decyzją. Jest ona zawsze niezwykle trudna. Wręcz szukają pretekstu, żeby tego nie zrobić. Dlatego tak wspaniałe są ich świadectwa, bo uczą nas, że nie ma żadnej nauki w Kościele niezgodnej z nauką Biblii, żadnej doktryny nieprawdziwej, nielogicznej, sprzecznej i niepochodzącej od Jezusa i apostołów. Oni wiedzą, bo długo sami takiej szukali.

Audycje te są w języku angielskim, więc nie każdy będzie mógł ich wysłuchać, ale dla znających ten język, pragnących poznać lepiej naszą wiarę te audycje są naprawdę wspaniałym środkiem ewangelizującym. Nie tylko uczą, jak ważne jest poznanie Prawdy i jak wielką cenę niektórzy muszą płacić za jej przygarnięcie, ale uczą też tego, w co tak naprawdę wierzymy.

Audycje archiwalne, od roku 1997., blisko 400 godzinnych programów, można znaleźć TUTAJ. Można je wysłuchać bezpośrednio z Internetu, mając Real Player, albo można je ściągnąć do komputera i wysłuchać później. Ja dawniej, gdy nie miałem jeszcze komputera w aucie, nagrywałem sobie je na płytki CD. Audycje na żywo są w radiu i TV EWTN każdego poniedziałku o 20:00 czasu nowojorskiego, czyli w Polsce o 2 rano we wtorek. Są jednak kilkakrotnie powtarzane i trafiają szybko do archiwów. Szczegóły zawsze można znaleźć na stronie WWW.EWTN.COM.

Myślę, że napiszę wkrótce jeszcze o innych ciekawych audycjach radia EWTN. Coraz więcej osób w Polsce zna angielski, a słuchanie angielskojęzycznych programów jest doskonałym narzędziem pomagającym w szlifowaniu znajomości swojego języka. Gdy przy okazji można poszerzyć swą wiedzę o Bogu i dowiedzieć się wielu innych ciekawych rzeczy, to czemu nie skorzystać z tak wspanialej możliwości. Zapraszam.

No comments:

Post a Comment