Wednesday, October 12, 2005

Karl Keating

Piszę tu czasami o osobach, które miały wpływ na moje teologiczne wykształcenie. Wielokrotnie wspominałem Scotta Hahna, Marcusa Grodi, Tima Staples, Thomasa Howarda, Steve’a Ray i innych. Są to osoby, które kiedyś były protestantami, na dodatek bardzo negatywnie nastawionymi do Kościoła Katolickiego. Jednak na skutek studiów i badać doszły one do wniosku, że Kościół, który zwalczali, jest jednak tym, który założył Jezus. Naturalną konsekwencją tego odkrycia było ich wstąpienie do Kościoła. W pielgrzymce wielu z nich do odkrycia Prawdy znaczącą rolę odegrała organizacja Catholic Answers.

Założycielem i prezydentem tej organizacji jest Karl Keating. Prawnik z wykształcenia i katolik od urodzenia, opuszczając pewnej niedzieli mszę, znalazł za wycieraczką samochodu antykatolickie ulotki. Podawały one nieprawdziwe, zniekształcone „fakty” o katolicyzmie i Karl odpowiedział na wszystkie te zarzuty. Zaczął się zajmować obroną Kościoła i w końcu założył organizację Catholic Answers. Założył tez apologetyczny periodyk „This Rock” i po pewnym czasie zaczął prowadzić codzienne audycje radiowe, mające na celu wyjaśnianie doktryn Kościoła Katolickiego.

Po kilkunastu latach organizacja Karla Keatinga rozrosła się w małe imperium. Mają oni doskonalą witrynę w Internecie, bardzo popularne FORUM, na którym czasem także osoby z Polski umieszczają posty, a wszystkie egzemplarze magazynu This Rock są dostępne bezpłatnie na ich stronie. Także wszystkie audycje radiowe Catholic Answers są udostępnione albo do odsłuchania z komputera, albo do ściągnięcia w formacie mp3. Linki do tych archiwów są umieszczone u góry strony www.polon.us. Powód, dla którego dziś piszę o Keatingu jest jednak inny. Znalazłem bardzo dobry esej Karla Keatinga, Katolicy i fundamentaliści, przetłumaczony przez Macieja Górnickiego. Myślę, że jest on wart przeczytania, tak, jak wywiady z Hahnem, Howardem i fragmentami książki Hahna, do których linki na stale są zamieszczone na mojej stronie.

Karl Keating ma także swój cotygodniowy „newsletter”, elektroniczną gazetkę, którą może każdy otrzymać darmo. Jest ona oczywiście po angielsku, a zaprenumerować ją można TUTAJ. Zapraszam do lektury.

No comments:

Post a Comment