Thursday, October 19, 2006

Jak czytac Biblię?

Pisałem już o tym ponad trzy lata temu i tekst ten znajduje się nadal na mojej oryginalnej stronce, www.hiob.prv.pl . Jednak ponieważ nie mam już kontaktu z przyjacielem, który mi tamtą stronkę założył i który nią administrował, postanowiłem napisać o tym jeszcze raz. Po prostu boję się, że tamten portal zniknie kiedyś, a ja nie będę w stanie odzyskać utraconych tekstów.

Poza tym kto czyta teksty zamieszczone trzy lata temu? Czasem warto się powtórzyć, gdyż wiele osób odwiedzających ten blog nawet nie miało komputera trzy lata temu. A tekst jest ważny i potrzebny, bo pomaga nam w przeczytaniu Biblii.

Każdy z nas powinien przeczytać Biblię. Nie jest to co prawda warunkiem osiągnięcia zbawienia i jak uważaliśmy na mszy, to przez lata słyszeliśmy większość czytań z Pisma Świętego, ale mimo to powinniśmy sami zabrać się za czytanie. I, rzecz jasna, możemy zacząć od pierwszej strony, Księgi Rodzaju 1,1 i sukcesywnie iść przez wszystkie 73 księgi. Problem polega na tym tylko, że gdy dojdziemy do Księgi Kapłańskiej i zaczniemy czytać te wszystkie instrukcje dla Lewitów, nagle nasze powieki stają się ciężkie, zaczynamy ziewać i znudzeni odkładamy Biblię na półkę. Często już do Niej nie wracając.

Święty Hieronim powiedział, a Katechizm Kościoła Katolickiego za nim powtarza, że „Nieznajomość Pisma świętego jest nieznajomością 1792 Chrystusa”. Z kolei św. Augustyn powiedział, że "Nowy Testament jest ukryty w Starym, a Stary wyjaśniony w Nowym". Gdy jednak nie przeczytaliśmy ani jednego, ani drugiego, to nie możemy żadnego z nich zrozumieć. Nie znając Biblii nie znamy zatem Jezusa.

Jak więc w praktyce zabrać się do czytania Pisma Świętego? Otóż najlepiej zrobić to trzymając się historycznego wątku. Otóż cała historia zbawienia w Starym Testamencie zawiera się w 12 księgach. Do tego wystarczy dodać jedną z Ewangelii i Dzieje Apostolskie i czytając 14 ksiąg mamy przegląd historii zbawienia od Adama i Ewy do Jezusa i początków Kościoła. Gdy tak przeczytamy po raz pierwszy Biblię, potem możemy dodać te pozostałe 59 ksiąg, wiedząc w jakim kontekście i w jakim okresie historycznym zostały one napisane.

Które więc księgi zawierają ten historyczny wątek narracyjny? Oto one:

1).Księga Rodzaju
2). Księga Wyjścia
3). Księga Liczb
4). Księga Jozuego
5). Księga Sędziów
6).1.Księga Samuela
7). 2.Księga Samuela
8). 1. Księga Królewska
9). 2.Ksiega Królewska
10). Księga Ezdrasza
11). Księga Nehemiasza
12). 1.Ksiega Machabejska
13). Ew. wg Św. Łukasza
14). Dzieje Apostolskie

Gdy je przeczytamy, w takiej kolejności, możemy wrócić do tych ksiąg, które opuściliśmy za pierwszym razem. Oto tabela, gdzie powinny one się znajdować w kontekście tego historycznego wątku:

Wczesna historia świata

Rdz

Hi

Patriarchowie

Wj

Pwt

Izrael w Egipcie

Lb


Podbicie Ziemi Kanaanejskiej

Joz


Okres Sędziów

Sdz

Rt

Zjednoczone Królestwo Izraela

1.Sm

PS

Zjednoczone Królestwo Izraela

2.Sm

1.Krn

Królestwo podzielone

1.Krl

2.Krn, Prz, Koh, Pnp

Wygnanie

2.Krl

2.Krn, Tb, Oz, Am, Ha, Iz, Jr, Lm, Jl, Mi, So, Jon, Na, Ab, Ez, Dn, Ba

Powrót

Ezd

Est, Jdt, Ag, Za

Powrót, cd

Ne

Ml

Powstanie Machabeuszów

1.Mch

2.Mch, Syr, Mdr

Mesjasz Jezus

Łk

Mt, Mk, J

Kościół

Dz

Listy, Apokalipsa


Teraz już łatwo nam znaleźć w którym okresie dzieją się wydarzenia opisane w takich księgach, jak Hioba, Rut, Estery, Jonasza itd. Możemy przeczytać je osobno, jako rozszerzenie naszej wiedzy, wiedząc, że nie wnoszą one niczego nowego do historii naszego zbawienia. Nie znaczy wcale, że są one mniej ważne. Ten tekst w ogóle nie zajmuje się samym tekstem Biblii. Jego celem jest tylko pewne uporządkowanie wszystkich ksiąg Pisma Świętego w celu ułatwienia nam Jego przeczytania.

Na koniec jeszcze parę przypomnień. Na mojej stronie jest kilka użytecznych linków biblijnych. A więc klikając TUTAJ można ściągnąć Biblię do zainstalowania na swoim komputerze. Jest ona w trzech tłumaczeniach, Tysiąclatka, Biblia Warszawska i Biblia Gdańska, zajmuje niewiele miejsca, ma wyszukiwarkę ułatwiającą szybkie znalezienie jakiegoś wersetu i działa nawet wtedy, gdy nie jesteśmy podłączeni do Internetu. Klikając TUTAJ można posłuchać Nowego Testamentu, czytanego przez znanych aktorów, Mieczysława Voigta i Jana Tesarza. TUTAJ można posłuchać dzisiejszej Ewangelii. Nie jest to co prawda cytat z Biblii Tysiąclecia, nie jestem pewien, jaka to wersja, ale jest to ten sam tekst, jaki Kościół Katolicki przeznaczył do czytania na dzisiejszej Mszy Świętej. Dwa ostatnie linki włączają od razu nadawanie, trzeba więc mieć włączone głośniki.

Tekstów tłumaczących jak ja rozumiem poszczególne wersety Biblii jest tu tak sporo, że nie będę podawał linków. Każdy na pewno znajdzie je sam. Najprościej klikając na spis treści i szukając postów z cytowanym w tytule wersetem Biblii. Zapraszam więc każdego do bliższego zapoznania się z Biblią. Naprawdę warto. To niezwykłe bogactwo i każdy z nas może z niego czerpać pełnymi garściami.

No comments:

Post a Comment