Wednesday, October 15, 2008

Nagrywamy Biblię

Jak wiecie nagrałem cały Stary Testament przy pomocy programu „Expressivo”. Jednak parę osób skrytykowało takie nagranie, bo jest to dość sztuczny głos, nie najlepsza intonacja i w ogóle brak w tych nagraniach „duszy”. Jednak bardzo trudno znaleźć ST audio nagrany przez człowieka. Jedyny taki projekt o którym słyszałem, Biblia Warszawsko-Praska nagrana przez Krzysztofa Gordona, jest droga (ok. 500 złotych za kompletną Biblię) i jeszcze nie ukazała się w całości. Co więc można zrobić w takiej sytuacji? Można siąść i płakać, albo można samemu nagrać Stary Testament. I to drugie rozwiązanie, to moim zdaniem, znacznie lepszy pomysł.

Oczywiście nie tylko ja uważam, że to dobry pomysł. Mam już paru przyjaciół, którzy zobowiązali się, że mi pomogą. I nie ukrywam, że liczę także na Ciebie. Gdy się wspólnie zabierzemy do tego, to nie minie wiele miesięcy, a będziemy mieli własną audio Biblię.

Jeszcze coś w rodzaju regulaminu.

1. Nagrywamy w formacie mp3 i publikujemy na www.odsiebie.pl

2. Nagrywamy tylko Stary Testament. Przynajmniej na razie.

3. Nagrywamy tłumaczenie Biblii Tysiąclecia. Tekst jest dostępny na necie w wielu miejscach, można także go ściągnąć jako e-booka np. z tej strony: http://www.pp.org.pl/wojtek/?id=30265 O ile wiem, czwarte i wcześniejsze wydania Biblii Tysiąclecia nie są już objęte żadnymi prawami autorskimi i każdy może używać tego tekstu. Dlatego polecam powyższy tekst, jako źródło służące do nagrania.

4. Czytamy pomijając numerację rozdziałów i wersetów. Czytamy całą Księgę jako całość.

5. Dłuższe Księgi można podzielić. Jak ktoś nie czuje się na siłach przeczytać całą Księgę Rodzaju, czy wszystkie 150 Psalmów, niech przeczyta pięć, czy dziesięć rozdziałów z Genesis, albo pięć Psalmów i opublikuje taki fragment. Z czasem pozszywamy to razem.

6. Proszę się ze mną komunikować przed nagraniem, by nie dublować na razie nagrań. Ja będę się starał to jakoś skoordynować.

7. Proszę jakoś „podpisywać” swe nagrania. Nickiem, pseudonimem, prawdziwym imieniem-jakkolwiek, by było wiadomo, kto co nagrał.

8. Warunkiem uczestniczenia w tym projekcie jest zrzeczenie się jakichkolwiek praw do nagrań, jakie robimy. Ma to być całkowicie i bez zastrzeżeń darmowy i bezpłatny projekt. Pliki przez nas nagrane muszą być powszechnie i bezpłatnie dostępne dla każdego.

9. Nagrywamy w jakości 64 kbps (z częstotliwością 44 kHz), lub nawet 32 kbps, by nie tworzyć zbyt wielkich plików, trudnych do wysłania i do ściągnięcia. Jest to sugestia, nie bezwzględny nakaz.

Gotowe nagrania, kompletne mp-trójki ze słowami Biblii, będzie można znaleźć TUTAJ.


To tyle uwag, jakie mi się nasunęły teraz, z czasem może uzupełnię ten regulamin. Zapraszam do współpracy każdego, kto w miarę płynnie potrafi przeczytać Pismo Święte i potrafi to nagrać jako plik mp3. W razie czego proszę się kontaktować ze mną. Moje gg to 1019688, mój e-mail to peterjaski@gmail.com

Dzisiaj jest rocznica wyboru Karola Wojtyły na tron papieski, uczcijmy naszego wielkiego rodaka właśnie w taki sposób. Jemu na pewno by się podobał ten pomysł. Z góry wszystkim dziękuję. Hiob.

No comments:

Post a Comment