Wednesday, July 03, 2013

Nowa praca - podsumowanie.

Minęło pół roku w nowej pracy i czas na podsumowanie. Zrobiłem to w formie video na YT:   

http://www.youtube.com/watch?v=M5hRyrAk8JM

... ale i tu napiszę parę słów.

A zatem parę liczb.  Średni zarobek brutto to 1098 dolarów tygodniowo,  a za pół roku zarobiłem 27 500. Pracuję średnio po 11 godzin, mam wydajność 119%, dzięki czemu, mimo stawki godzinowej w wysokości $17,65 faktycznie na godzinę zarabiam $20,88. Przejeżdżam średnio 2650 km tygodniowo, więc za rok powinienem przejechać 140 tys km. Zatem, mimo, że to lokalna praca, to nie do końca, trochę mil się tu także nakręci na koła.

Czy zatem jestem zadowolony? Tak, myślę, że tu mogę się zatrzymać na dłużej. Może nawet do emerytury. Jestem w domu niemal każdej nocy, jedynie trzy, czy cztery razy miałem wyjazd taki, że spałem w hotelu, mam nadzieję, że wkrótce, za rok, czy dwa, będę miał wolne niedziele, spróbuję też wybrać taką zmianę, by pracować jedynie cztery dni w tygodniu. To będzie się wiązać z mniejszymi zarobkami, ale po pierwsze moja stawka godzinowa wzrośnie jeszcze o 25%, a po drugie kierowcy pracujący po cztery dni w tygodniu mogą brać dodatkowe dni, jeżeli tylko mają na to ochotę.

W tej chwili pracuję pięć dni w tygodniu, od czwartku do poniedziałku, a moja zmiana zaczyna się o 15. Jednak taka szychta jest mi przydzielona jedynie na pół roku. Co sześć miesięcy kierowcy mogą sobie wybrać inną zmianę, zaczynając od tych, którzy mają najdłuższy staż.

Ja, ponieważ zacząłem niedawno, nie mam zbyt wielkiego wyboru, ale po mnie przyjęto jeszcze kilkunastu kierowców, więc jakiś wybór będzie. Tym bardziej, że tu jest dużo starszych kierowców, w wieku przedemerytalnym i oni sukcesywnie będą na emerytury odchodzić, a ja będę się przesuwał w górę listy.  Liczę więc na to, że już za rok uda się wybrać taką zmianę, która pozwoli mi mieć niedziele wolne.

Zobaczymy we wrześniu jak to będzie wyglądało, bo wtedy następne wybieranie szycht, a miesiąc wcześniej, w sierpniu, będę miał pierwszą podwyżkę, bo minie 9 miesięcy mojej pracy. Będzie ich  w sumie cztery, po 9, 18, 27 i 36 miesiącach, a zatem po trzech latach pracy kierowca ma już najwyższą stawkę obowiązującą w firmie, która u nas wynosi $21,90 na godzinę.  Dodatkowo co roku wszyscy mają jakieś małe podwyżki, wyrównanie inflacyjne, które wynosi ok. 3- 5%. Niby niewiele, ale zawsze coś.

Tak to wygląda w skrócie, a za pół roku zrobimy kolejne podsumowanie. W międzyczasie zapraszam na mój kanał na YouTube.

1 comment:

  1. Witaj Hiobie,

    frondowy abolicjant się kłania. Mam do Ciebie niesmiałą prosbę: potrzebuję pomocy kogoś dobrze zadomowionego w USA. Gdybyś zechciał poznać szczegóły sprawy proszę podaj mi adres mailowy, na który mógłbym Ci przesłać szczegóły. Mój e-mail: humankal@gmail.com.

    Pozdrawiam
    Z Bogiem

    ReplyDelete